Masyw Śnieżnika

Południowo-wschodnią część Ziemi Kłodzkiej zajmuje duży Masyw Śnieżnika, który razem z innymi wschodniosudeckimi pasmami składa się na nieposkromioną i dla wielu najwspanialszą część regionu. Najwyższym szczytem masywu jest rzecz jasna Śnieżnik – 1425 m n.p.m. – jest on jednocześnie jedynym bezleśnym szczytem masywu. W panoramie widocznego z dużej odległości masywu przeważa Czarna Góra (1206 m n.p.m.) – wyniosły szczyt z ciemną czapą lasu świerkowego. Duże wrażenie robi również wielki Mały Śnieżnik, który od zachodu wydaje się wyższy od głównego Śnieżnika.

W wąskich dolinach górskich strumyków leżą dwie główne miejscowości tego regionu: piękne Międzygórze, które pełni rolę turystycznej stolicy masywu, z zadziwiającą „szwajcarską” zabudową, sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej na zboczach Iglicznej, jednym z najwyższych w Sudetach wodospadów – wodospad Wilczki (22 m) oraz małe Kletno. Kletno znane jest z najśliczniejszej polskiej jaskini – Jaskinia Niedźwiedzia. To najdłuższa sudecka jaskinia, położona w obrębie wzniesienia Stroma (1166 m n.p.m.). Została odnaleziona zaledwie 50 lat temu (1966 r.), w trakcie eksploatacji kamieniołomu marmuru. Korytarze tej jaskini pokryte są wieloma formami naciekowymi. Okazałe stalagmity, stalaktyty czy misy martwicowe są uznawane za jedne z najciekawszych w jaskiniach położonych w Polsce. Kolejną ciekawostką miejscowości jest Kopalnia Uranu. Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze Kletno – Sienna. Długość udostępnionych chodników to około 250 metrów.

Masyw Śnieżnika jest dodatkowo jednym z najbardziej wartościowych przyrodniczo obszarów naszej części Sudetów. Duże i jednocześnie słabo zaludnione tereny leśne sprzyjają utrzymywaniu się licznych stad jeleni, dzików i saren i stanowisk endemicznych ptaków, np cietrzewi i głuszców. W okręgu Małego Śnieżnika i Kletna można zastać stado kozic. Śnieżnicki Park Krajobrazowy utworzony (1981 r.) na obszarze prawie 30 tys. ha objął ochroną obszary leśne powyżej 500 m n.p.m. w Górach Złotych, Bialskich i Masywie Śnieżnika. Na terenie parku wyznaczono pięć rezerwatów: Śnieżnik Kłodzki, Nowa Morawa, Puszcza Śnieżnej Białki, Jaskinia Niedźwiedzia a także Wodospad Wilczki.

Ski Region Śnieżnik

Turyści przybywają tu nie jedynie dla atrakcji turystycznych i walorów przyrodniczych – można tutaj także szusować na nartach. Ski Region Śnieżnik to trzy stacje narciarskie: Ośrodek górski Czarna Góra, Ośrodek sportów zimowych Kamienica oraz Stacja Narciarska Lądek Zdrój położone w regionie Masywu Śnieżnika. Ogółem Ski Region Śnieżnik oferuje kilkanaście km wyśmienicie przygotowanych tras, 5 kolei linowych, 12 wyciągów orczykowych i talerzykowych a także 3 taśmy bieżne na dzieci.

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi