Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka to niecka w obrębie Sudetów Środkowych i Sudetów Wschodnich. Kotlinę otaczają: Góry Bardzkie, Sowie, Stołowe (Szczeliniec Wielki 919 metrów), Bystrzyckie (Jagodna 978 metrów), Orlickie (Orlica 1084 metrów) i Masyw Śnieżnika (Śnieżnik 1425 metrów) we wschodnich Sudetach. Cały ten rejon to historyczna Ziemia Kłodzka.

Niewątpliwie najciekawsze są Góry Stołowe – jest to jedyny w naszym kraju masyw o budowie płytowej. Masyw Gór Stołowych jest bardzo charakterystyczny – to górujący nad okolicą (ok. 300 metrów) płaski obszar, opadający wysokimi, skalistymi zboczami. Góry Stołowe znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.

Na Ziemi Kłodzkiej funkcjonuje pięć uzdrowisk: Kudowa Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój oraz Długopole-Zdrój. Czynne są tutaj dwa kompleksy sportów zimowych – Zieleniec (dzielnica Dusznik-Zdroju) oraz Czarna Góra (Masyw Śnieżnika) – śnieg zalega tutaj nawet przez 150 dni w roku. Dodatkowo, jest tutaj wiele atrakcji turystycznych: Wambierzyce z Sanktuarium Maryjnym, kalwarią i ruchomą szopką, osobliwa Kaplica Czaszek w Czermnej (Kudowa), Twierdza Kłodzko, Krzywa Wieża w pobliskich Ząbkowicach Śląskich, jak i same stare miasta: Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Kudowa Zdrój.

Zapraszamy do uroczej Kotliny Kłodzkiej – na narty, wczasy, urlop – to nie tylko sanatorium!

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi