Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój to pierwsze w Niemczech (1870 r.), formalnie uznane uzdrowisko kardiologiczne. Położone jest ono w Kotlinie Kłodzkiej i jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Najbardziej ożywiony rozrost uzdrowiska to jednak początki wieku XX-tego. Do dzisiaj zachowało się niemało obiektów z tego złotego, dla uzdrowiska, okresu.

Współcześnie to dosyć wszechstronne uzdrowisko. Wspomaga się tu leczenie wielu schorzeń, wykorzystuje się różnorodne formy leczenia – od kąpieli i masaży, przez gimnastykę po fizykoterapię. W przerwach, pomiędzy zabiegami, można udać się do Parku Zdrojowego. Spotkamy tu wiele egzotycznych odmian roślin oraz staw z fontanną. W parku znajduje się również pijalnia z dwoma źródłami: Marchlewski oraz Śniadecki. Ściany pijalni zdobią freski pozwalające zobaczyć Dolny Śląsk z początków XX stulecia. Poza tym, w parku znajduje się podświetlana wieczorem fontanna, muszla koncertowa oraz dawna, wykonana z żeliwa, hala spacerowa, do której w latach 70-tych XX stulecia dobudowano scenę i tak powstał Teatr Pod Blachą.

Jednakże Kudowa Zdrój to nie tylko miejscowość lecznicza. To znakomita baza do wędrówek po Górach Stołowych. Można wybrać się na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) oraz zwiedzić Błędne Skały. To charakterystyczny labirynt górski utworzony z formacji skalnych. Warto także skorzystać z oferty parku wodnego w Kudowie, który poza wodnymi atrakcjami proponuje także saunę, siłownię czy nawet kręgielnię.

Jeśli przebywa się już w Kudowie Zdroju, warto również udać się do Czermnej (dzielnica Kudowy). Zlokalizowana jest tutaj rzadka atrakcja – jedyna w naszym kraju i raptem jedna z trzech w całej Europie – Kaplica Czaszek (http://www.kudowa.com.pl/atrakcje/3/kaplica_czaszek). To nieduża kaplica, w której ściany wyłożone są czaszkami i kośćmi ludzkimi. Także w Czermnej znajduje się Szlak Ginących Zawodów. To zagroda w której poznamy ginące już zawody – kowal, tkacz, garncarz. Piecze się tutaj również, według starych receptur, chleb, którego można spróbować. Jadąc dalej z Czermnej dotrzemy do Pstrążnej. Działa tutaj Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego – czyli skansen. Zebrano tutaj drewniane zabudowania przeniesione z całej Kotliny Kłodzkiej. Ciekawostką jest to, że wszystkie sprzęty (z XVIII do początków XX w.) są opisane, tak żeby można było poznać ich przeznaczenie.

W sąsiedztwie Kudowy Zdroju warto zwiedzić Śląską Jerozolimę – Wambierzyce (Sanktuarium Maryjne), ruchomą szopkę – również w Wambierzycach, Kłodzko, Duszniki czy Polanicę-Zdrój.

Kudowę Zdrój warto odwiedzić, nie tylko żeby podratować swoje zdrowie. Kudowa Zdrój to znakomite miejsce na wczasy w górach!

Zapraszamy na stronę poświęconą Kudowie: http://www.kudowa.com.pl

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi