Podczele

Podczele i Kołobrzeg

Podczele to obecnie wschodnia część Kołobrzegu. Podczele to miejscowość o niezbyt dalekiej historii, powstało jako zaplecze dla konstruowanego, dla niemieckiego lotnictwa, od 1935 r. lotniska w ościennym Bagiczu. Postawiono tu osiedle garnizonowe, koszary i kasyno dla załogi lotniska.

W 1945 r. Podczele łącznie z lotniskiem przejęła Armia Sowiecka. Jak w wielu takich miejscach w naszym kraju powstało w tym miejscu samowystarczalne miasteczko sowieckie ze szkołą, szpitalem, sklepami i blokowiskiem. Stacjonowało tu ok 2 tysiące żołnierzy wraz z rodzinami. W 1992 roku wraz z wycofaniem się wojsk radzieckich z naszego kraju Podczele zostało włączone w granice Kołobrzegu. Dosyć szybko, za sprawą pobliża oraz włączenia do Kołobrzegu, miejscowość została zaludnioną. Przeważa tutaj poprzednia zabudowa powojskowa oraz po sowieckie bloki z wielkiej płyty. Zastaniemy tutaj również szczątki zabudowy lotniczej – drogi kołowania, hangary, schrony. To także ciche i spokojne miejsce. Miejscowość odseparowana jest od Kołobrzegu lasem oraz rozlewiskiem słonych bagien – stanowiących utworzony w 1996 roku Ekopark Wschodni. Teren Podczela jest także fragmentem Parku Krajobrazowego – Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego.
Ten spokój docenią zapewne rodziny. Jest w tej okolicy wiele miejsca do rekreacji oraz jazdy rowerem, a na miejscowym, piaszczystym brzegu morza nie ma tłoku nawet w tak zwanym szczycie sezonu letniego. A jeżeli komuś będzie tęskno za ciekawostkami ludnego letniska – może wybrać się do atrakcyjnego turystycznie Kołobrzegu.
Funkcjonują tu ośrodki wypoczynkowe, domy wypoczynkowe i wiele mieszkań prywatnych oferujących kwatery a także pokoje. Przeróżną propozycję noclegów w Podczelu i Kołobrzegu odkryjesz pod adresem: www.kolobrzeg.info.pl/noclegi/wszystkie.

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi