Mrzeżyno

Mrzeżyno

Mrzeżyno już od wieków średnich stanowiło port morski – handlowy i rybacki – dla pobliskiego Trzebiatowa. Prawdopodobnie w tej okolicy zlokalizowana była średniowieczna latarnia morska Regoujście.

Tutejszy port rozwijał się tak energicznie, że mieszczanie z Kołobrzegu, obawiając się jego supremacji w połowie XV stulecia zatopili u wejścia do portu statki z kamieniami, aby go zatarasować. Jednak mieszkańcy Trzebiatowa zdecydowali się odzyskać dostęp do morza i w następnym roku przekopali nowe, krótsze ujście rzeki Rega do morza. W tym samym czasie wybudowano nowy port a także osadę – dzisiejsze Mrzeżyno.
Do dzisiaj port użytkują tutejsi rybacy. Na nieszczęście wejście do portu ma nieprawidłowy układ falochronów co skutkuje tworzeniem się w nim mielizn. Do portu mogą wchodzić tylko jednostki pływające o zanurzeniu do dwóch metrów. Funkcjonuje tu również przystań jachtowa, która zdoła ulokować aż do 40 jednostek. Stąd można też wybrać się na wycieczkę po Morzu Bałtyckim.
Mrzeżyno dosyć wcześnie rozpoczęło aktywność wypoczynkową. Najwcześniejszy Dom Zdrojowy rozpoczął funkcjonowanie w 1806 roku, a w 1840 roku było to już znane nadmorskie kąpielisko. Ponadto w 1912 roku poprowadzono linię kolei wąskotorowej z Trzebiatowa – to też przyczyniło się do zwiększenia ruchu turystycznego. Do dzisiaj wiele urlopowiczów wybierając noclegi nad morzem decyduje się na Mrzeżyno.
Piaszczysta plaża w Mrzeżynie podzielona jest rzeką na kąpielisko zachodnie i wschodnie. Na kąpielisko wschodnie prowadzi pięć zejść – w tym 2 dostosowane dla niepełnosprawnych – za to na kąpielisko zachodnie można wejść przy falochronie zachodnim. Władze miejscowości rewelacyjnie dbają o higienę plaż skutkiem tego kąpielisko niejednokrotnie wyróżniane było Błękitną Flagą.
Mrzeżyno kreuje się jako miejsce letniego wypoczynku skierowane głównie dla rodzin z dziećmi. Okoliczne lasy pobudzają do jazdy na rowerze, spacerów. Na rzece Rega można pływać kajakiem. W Wakacje funkcjonuje tutaj wesołe miasteczko – ulubiona atrakcja dzieci. Działa tutaj niemało lokali gastronomicznych, a na bazę noclegową składają się przede wszystkim ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, domy gościnne oferujące kwatery oraz pokoje w Mrzeżynie. Znajdziemy tu też wiele campingów i pól namiotowych i domków nad morzem. Pełną ofertę prezentującą noclegi w Mrzeżynie znajdziesz na stronie: www.mrzezyno.net.pl/noclegi/wszystkie

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi