Kołobrzeg

Kołobrzeg latarnia morska

Kołobrzeg to przymorskie miasto wakacyjnego wypoczynku o nadzwyczaj długiej historii. Pierwsze wspominki odnoszące się do Kołobrzegu odnoszą się do VIII w. W X wieku był jedną z siedzib biskupich ówczesnego Państwa Polskiego. Gród ma bogatą historię, w trakcie licznych wojen przechodziły poprzez nie wojska pruskie, francuskie, rosyjskie, niemieckie oraz polskie.

Przez dziesiątki lat Kołobrzeg nad morzem był popularny przede wszystkim z handlu i warzenia soli. Przez dziesięciolecia miasto miało statut twierdzy, pozostałością po tym okresie jest przykładowo Baszta Prochowa z XIV/XV wieku, która stanowiła część systemu fortyfikacji. Większa część fortyfikacji została rozebrana po likwidacji twierdzy pod koniec XIX w.
Uzdrowisko Kołobrzeg posiada też bogatą historię. Już w 1830 r. powstał w tym miejscu zakład kąpieli solankowych. Kiedy w 1859 r. miejscowość uzyskało połączenie kolejowe ze Szczecinem i Gdańskiem, zaczęło tutaj zjeżdżać coraz więcej wczasowiczów. Największy rozwój turystyki nastąpił jednakże po likwidacji twierdzy. Pod koniec XIX w. otwarto Dom Zdrojowy. Podczas I Wojny Światowej miejscowość została przeobrażona w olbrzymi szpital wojskowy. Pod koniec II Wojny Światowej miasto znów zostało przekształcone w twierdzę, wskutek ciężkich walk Kołobrzeg został bez mała zupełnie unicestwiony – zachowało się jedynie 5 % budynków.
Dziś Kołobrzeg to miejsce letniego wypoczynku. W sezonie na plaży w Kołobrzegu wydzielane są 3 strzeżone kąpieliska. Można tutaj pożyczyć leżaki, kosze plażowe, a dzieciaki mogą korzystać z trampolin, zjeżdżalni oraz różnych morskich atrakcji. Grzbietem wydm biegnie nadmorska promenada – idealne miejsce do spacerów. Jednakowo ochoczo uczęszczanym miejscem jest kołobrzeskie molo – o długości ponad 200 m. Kołobrzeg piastuje też funkcję portów – pasażerskiego, handlowego a także wojennego. Można zachwycać się stacjonującymi w tym miejscu okrętami wojennymi oraz statkami handlowymi i pasażerskimi. Z tego położenia wypływają też statki wycieczkowe w rejs po Bałtyku. Można również wybrać się na odległy o mniej więcej 100 kilometrów Bornholm. Miejscowe statki oferują też rejsy wędkarstwa morskiego.
Dojście do portu zabezpiecza latarnia morska. Pierwotnie, latarnia morska funkcjonowała tutaj już w XVII stuleciu, pierwszy odrębny budynek latarni zbudowano pod koniec XIX w.. W 1945 r. latarnię zburzono, dzisiejsza latarnia została odbudowana po wojnie.
Kołobrzeg to różnorodna oferta noclegowa oraz gastronomiczna. Wczasowicze bywają w Kołobrzegu przez cały rok, czeka na nich wiele hoteli, sanatoriów, ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i domów gościnnych. Przeróżną ofertę noclegów w Kołobrzegu odkryjesz na stronie www.kolobrzeg.info.pl/noclegi/wszystkie.

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi