Dźwirzyno

DźwirzynoNieopodal (około 12 km) sporego miasta tej części polskiego wybrzeża – Kołobrzegu znajduje się wioska rybacka a jednocześnie miejscowość wczasowa Dźwirzyno. Dźwirzyno leży jednocześnie nad Bałtykiem i jeziorem Resko.

Miejscowość położona jest wzdłuż szosy łączącej Mrzeżyno z Kołobrzegiem, która w Dźwirzynie nosi nazwę ul. Wyzwolenia. Przy tej ulicy rośnie 16 sędziwych, przeszło 250-letnich dębów – pomników przyrody.
Ościenne jezioro łączy się z morzem przez Kanał Resko. W XV wieku jezioro Resko miało ujście w pobliżu dzisiejszego Mrzeżyna – w Regoujściu. Funkcjonował w tym miejscu prężnie port i bojący się konkurencji Kołobrzescy mieszczanie zagrodzili go, zatapiając w jego wejściu statki wypełnione kamieniami. Mieszkańcy Trzebiatowa w położeniu współczesnego Mrzeżyna wykopali kanał budując nowe ujście Redze. Natomiast kanał Resko zaistniał dzięki przerwaniu przez sztormowe wody Morza Bałtyckiego mierzei rozdzielającej jezioro Resko od Bałtyku. Dzięki temu powstać mógł port. Dziś w Dźwirzynie działa rybacki port.
W XIX stuleciu, wraz z rozwojem komunikacji, do wioski zaczęli zjeżdżać pierwsi letnicy. Urzekła ich piękna, o jasnym, drobnym piasku, całkiem szeroka plaża. Można tu, naturalnie poza plażowaniem i kąpielami morskimi, grać w siatkówkę, a latem odbywa się tutaj „Bieg ku słońcu” o trofeum wójta gminy. Ponad plażą można również obserwować zmagania motolotniarzy. Plażę od wioski oddziela całkiem wysokie (do 16 m) pasmo wydm z lasem sosnowym.
Za to na wodach morza i jez. Resko można uprawiać coraz modniejszy w Polsce windsurfing. Jezioro to również miejsce dla uprawiania innych sportów wodnych a również wędkarstwa.
Dźwirzyno posiada także stan prawny uzdrowiska – pomaga się tutaj w leczeniu schorzeń układu oddechowego i krążenia. Z biegiem lat coraz bardziej popularne stają się wczasy medyczne i dużo ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów a nawet domów wypoczynkowych przygotowuje propozycję skierowaną do kuracjuszy.
Dźwirzyno posiada obfitą bazą noclegową, której oferty można odnaleźć tutaj: www.dzwirzyno.net.pl/noclegi/wszystkie. Składają się na nią głównie pensjonaty, domy wczasowe, domki wakacyjne, ale nie brakuje też luksusowych apartamentów. Dźwirzyno to również miejsce, w jakim planowane są zielone szkoły, kolonie dla dzieci.

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi