Hel

Hel

Hel to miasto na krańcu mierzei helskiej, o całkiem długiej historii. Statut miasta nadany został Helowi już w XIII stuleciu. Do XV wieku Hel był znaczącym ośrodkiem handlowym, po pewnym czasie stracił na znaczeniu na rzecz Gdańska.

Pod koniec wieku XIX wybudowano tu port rybacki a miejscowość ponownie zaczęła się rozwijać. Wraz z rozwojem komunikacji oraz turystyki miejscowość stała się obiektem wycieczek dla mieszkańców Gdańska i Sopotu.

Po I Wojnie Światowej mimo, iż gros mieszkańców miejscowości mówiła po niemiecku, na podstawie traktatu wersalskiego miejscowość przyznano II Rzeczypospolitej. Kilka lat potem pobudowano połączenie kolejowe z Gdynią. Na skutek strategicznego położenia w miejscowości stanął rejon umocniony oraz port wojenny. W trakcie II Wojny Światowej Hel bronił się do 2 X 1939 r.

Po II Wojnie Światowej miejscowość miała status miejsca szczególnie istotnego strategicznie, mogli bywać tutaj jedynie obywatele PRL. Obostrzenie w wjeździe do Helu anulowano dopiero w 1989 roku, natomiast same szlabany usunięto dopiero w latach 90-tych XX wieku.

W dzisiejszych czasach Hel to głównie ośrodek wakacyjnego wypoczynku oraz rybołówstwa. Znajduje się w tym miejscu też garnizon Marynarki Wojennej RP oraz port morski z przystanią rybacką, jachtową i pasażerską. Można stąd wypłynąć w rejs po Morzu Bałtyckim, na jednym z byłych kutrów rybackich, a od 2006 r. funkcjonuje tutaj Tramwaj Wodny – połączenie promowe z miastami Trójmiasta – to najszybsza i jednocześnie najtańsza okazja przybycia do Trójmiasta.

Hel ma świetne położenie dla amatorów kąpieli słonecznych – otoczony jest wodami morskimi, z dużą ilością plaż. Można skorzystać z piaszczystego brzegu od strony otwartego morza, albo od strony zat. Gdańskiej. Na piaszczystym brzegu dużo się dzieje – o pełen energii odpoczynek dba Hel Animation.

Aktywny odpoczynek to również wypady rowerowe – rower to coraz częściej zabierany ekwipunek na urlop. w 2005 r. otwarto trasę rowerową – prowadzi ona poprzez całą mierzeję, w pobliżu trasy 216 – fragment przyrodniczy – Hel – Jurata – to 10 kilometrów trasy. Hel to podobnie interesujące miejsce dla fanatyków nurkowania. Na dnie morza leży w tej okolicy niemało wraków, znajdujących się na rożnych głębokościach. Bazy dla nurków zlokalizowane w porcie oferują pełne zaplecze dla nurków. Nie brakuje również szkoleniowców, którzy przekazują naukę nurkowania.

Ze względu na swoją przeszłość Hel zainteresuje także fascynatów historii – znajdują się tutaj Muzeum Obrony Wybrzeża, fortyfikacje, Muzeum Rybołówstwa oraz latarnia morska. Hel jest słynny oprócz tego ze swojego fokarium – to fragment Stacji Morskiej – placówki naukowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych na Bałtyku. To dodatkowo miejsce leczenia chorych osobników. Dostępna jest sala ekspozycyjna i oświatowa a także podziemia, gdzie można, poprzez specjalne szyby, przyglądać się podwodnym igraszkom fok.

Hel to doskonałe miejsce na wypoczynek. Mnóstwo atrakcji, różnorodna baza gastronomiczna oraz noclegowa spełni wymagania każdego turysty. Ofertę prezentującą noclegi w Helu i na całym Półwyspie Helskim znajdziesz pod adresem: www.polwysephel.pl/noclegi

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi