Jurata

Jurata

Miejscowość wypoczynkowa Jurata to wschodni element miasta Jastarnia. Z Juratą kojarzony jest ośrodek wypoczynkowy Prezydenta Polski – tak naprawdę, to znajduje się on w granicach administracyjnych Helu.
Jurata to bardzo młody kurort morski, jeszcze w latach XX-tych XX stulecia były tam jedynie wydmy i rósł las sosnowy.

Wszystko zaczęło się w tym miejscu w 1928 roku. Druga Rzeczypospolita miała wąski dostęp do Morza Bałtyckiego. Z tej przyczyny, pobudowano m.in. port handlowy i wojenny w Gdyni, a także zaistniały miejsca letniego wypoczynku nad morzem – Jurata była w największym stopniu elitarna.
Oficjalnie, pierwszy sezon to maj 1931 roku. Najbardziej znany był pełen przepychu hotel Lido – przebywali w nim w szczególności Jadwiga Smosarska, siostry Halama, Eugeniusz Bodo, Wojciech Kossak bądź gen. Władysław Sikorski. Swoje letnie wille posiadała w Juracie arystokracja (ks. Czetwertyńscy, hr. Potoccy bądź hr. Tyszkiewiczowie) a także znani politycy: Ignacy Mościcki czy Józef Beck. Do Juraty przyjeżdżali na wypoczynek sławni i bogaci Polacy a także goście z zagranicy. Do dziś ocalało wiele ówczesnych rezydencji, pensjonatów i hoteli.
Po 1945 roku PRL-owskie władze postanowiły zrobić z Juraty miejsce wakacyjnego odpoczynku dla „ludu”. Postawiono wtedy wiele resortowych, zakładowych ośrodków wczasowych a także wybudowano (w 70-tych latach) wykonane z drewna, o długości metrów, molo spacerowe prowadzące w głąb zat. Puckiej.
Po upadku socjalizmu nowi właściciele will, pensjonatów, ośrodków wczasowych robili co tylko było możliwe ażeby Jurata znów stała się ekskluzywnym kurortem. W ciągu ostatnich 20 lat wybudowano dużo ekskluzywnych, wytwornych oraz wygodnych ośrodków wczasowych, pensjonatów i hoteli. Jakkolwiek, nieliczni pamiętający dawną Juratę mówią, iż to wciąż nie ówczesna Jurata, to nabiera ona znów prestiżowego charakteru.
W Juracie położone są dwie plaże: szersza oraz bardziej popularna nadmorska – na tej plaży znajdziemy bary i żółte osłony dla korzystających z plażowania, przypominające kształtem przedwojenne kosze plażowe. Następna plaża leży nad zat. Pucką – którą za to, biorąc pod uwagę płytkie wody zatoki, wybierają pasjonaci kite i windsurfingu.
Gdyby ktoś chciał wczuć się w aurę przedwojennego, elitarnego kurortu wobec tego noclegi w Juracie będą kapitalnym wyborem.

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi