Gdynia
Gdynia – jedno z miast Trójmiasta – to mające najwięcej mieszkańców miasto w naszym kraju nie będące miastem wojewódzkim – mieszka tu niespełna 250 tysięcy mieszkańców. Jest zarazem najmłodszym z miast w Trójmieście – statut miasta Gdynia otrzymała w dwudziestoleciu międzywojennym.
Gdynia, chociaż jej dzieje sięgają XIII stulecia, zaczęła się w zasadzie rozwijać dopiero w latach 20 XX stulecia. Decydująca była budowa portu wojennego i morskiego – umożliwiającego dostęp do Bałtyku II Rzeczypospolitej – zanim rozpoczęła się Druga Wojna Światowa zamieszkiwało ją nieomalże 130 tysięcy mieszkańców.
Gdynia to 2, co do przeładunku, polski port morski, specjalizujący się zwłaszcza obsługą kontenerów. Zarazem to kluczowy port pasażerski trójmiasta, stąd opływają promy do Szwecji. To również znaczny port rybacki, a na Oksywiu zlokalizowany jest port wojenny – główna baza morska 3 Flotylli Okrętów MW. W Gdyni położona jest też największa w Trójmieście marina. Może ona obsłużyć aż do 300 jachtów, długich na 24 metry oraz zanurzeniu aż do 3 metrów. Odbywa się tutaj wiele wydarzeń żeglarskich jak np The Culture Tall Ships Regatta. Walorem przystani jest to, że położona jest ona bez mała w centrum Gdyni, w 10 minut żeglarze mogą dotrzeć się na centralne ulice Gdyni. Przy Nabrzeżu Pomorskim cumują dwa pływające muzea: ORP Błyskawica – okręt który walczył w czasie II Wojny Światowej i Żaglowiec Dar Pomorza.
W Gdyni ma miejsce wiele imprez kulturalnych – z bardzo dobrze znanym, odbywającym się od 1986 r., festiwalem naszego filmu – Gdynia Film Festival – obrazy walczą o Złote Lwy – główną nagrodę.
Gdynia to dla wielu Polaków – miejsce odpoczynku nad morzem. Gdyński OSiR organizuje tutaj 4 kąpieliska: Babie Doły, Redłowo, Orłowo i Śródmieście. Długość strzeżonych plaż to 100-200 m, a każdego dnia bezpieczeństwa kąpiących się pilnuje trzydziestu pięciu WOPR-owców.
W Gdyni każdy urlopowicz znajdzie odpowiedni dla siebie nocleg. Od komfortowych hoteli i apartamentów, poprzez ośrodki wczasowe i pensjonaty, aż po campingi.