Dębina

DębinaDębina to niewielka wioska w pobliżu letniska Rowy i jeziora Gardno. Porastające okoliczne tereny lasy, z dużą ilością dębów były powodem nazwania wsi, a dosłowne tłumaczenie niemieckiej nazwy to Piękny Las.

Wioska położona jest pomiędzy Ustką a miejscowością Rowy, w odległości około 2 km od Rowów. W XIX w. funkcjonowała w Dębinie huta szkła, wykorzystująca lokalne surowce takie jak: drewno, torf, piasek i wytwarzała tafle szklane oraz butelki. Towar wywożono, droga morską z portu w Ustce, do Zachodniej Europy i Rosji. Z czasem wyrób szkła stał się nieopłacalny i w 1906 roku hutę zamknięto. Obecnie po hucie pozostała tylko stodoła, zbudowana na fundamencie jednej z hut, i wielki, stary dąb, który dawniej rósł na dziedzińcu huty.

Miejscowość od brzegu Bałtyku oddalona jest około jednego kilometra. Plażę od miejscowości oddziela bardzo urwisty, wysoki klif. W sezonie wakacyjnym, na plaży działa,funkcjonuje strzeżone kąpielisko długie na ok 100 metrów. Na plażę wiedzie jedno przejście zakończone stromymi schodami, sama plaża w kierunku Rowów jest piaszczysta, a w kierunku Ustki pokryta małymi kamieniami. Plaża nie jest zbyt szeroka, a podczas sztormów fale wdzierają się aż na prowadzące na plażę schody. Znajduje się tutaj punkt obserwacyjny na skraju urwiska. W stronę Ustki roztacza się widok na tzw. kamienisko. Na podwodnych głazach, które czasem odsłaniają fale Bałtyku, rozbijały się wcześniej jednostki pływające.

Dębina nad morzem to kapitalne miejsce dla rodzin, osób ceniących sobie bezpośredni kontakt z przyrodą, grzybiarzy, wędkarzy oraz dla osób lubiących rowerowe wycieczki. Przez Dębinę prowadzi trasa rowerowa Rowy – Ustka, prowadzi ona przede wszystkim lasami i rzadziej uczęszczanymi drogami.

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi