Przesieka

Przesieka Wodospad PodgórnejPrzesieka to turystyczna, podgórska miejscowość leżąca w niewielkiej odległości od Jeleniej Góry oraz Karpacza. Wieś leży na wysokościach 480 – 650 m n.p.m., w dolinie Czerwienia, Myi i Podgórnej. Przesieka ma rozrzuconą zabudowę, normalne dla niej są domy porozrzucane na stokach, otoczone lasem. Taki układ miejscowości powoduje, iż dominującą właściwością wioski jest cisza. Bardziej zbita zabudowa to centrum wioski znajdujące się na północnym-wschodzie.

Pierwsze potwierdzone wzmianki odnoszące się do Przesieki odnoszą się do XVII-tego stulecia. Cesarz podarował wieś weteranowi wojny trzydziestoletniej – Georgowi Schwinghammerowi. Nazwa wsi Przesieka zaistniała w 1946 r., zaraz po wojnie nazywała się Matejkowice, w związku z odnalezieniem w niej zrabowanych obrazów Matejki.

Początek turystyki w miejscowości to połowa XIX wieku, u schyłku wieku Przesieka była nawet chętniej odwiedzana niż Karpacz. Przed wybuchem wojny Przesieka była znanym, karkonoskim ośrodkiem sportów zimowych. Modne były wówczas wędrówki narciarskie, łyżwiarstwo, saneczkarstwo i skoki narciarskie – co ciekawe, w miejscowości było w tamtym czasie kilka skoczni narciarskich.Największa liczba turystów przyjeżdżała do Przesieki w latach 60 i 70-tych dzięki działalności Funduszu Wczasów Pracowniczych, masowej turystyki i studenckich rajdów.

Dzisiaj Przesieka to raczej spokojna miejscowość wczasowa. Jej atutem jest dogodna komunikacja – z pobliskiej Jeleniej Góry dostaniemy się autobusami komunikacji miejskiej – linie 4 (z centrum) i 18 (z Cieplic). Najbardziej znana ciekawostka Przesieki to Wodospad Podgórnej – ma potrójny spad wody wysoki na 10 m. Pod wodospadem znajduje się węzeł szlaków turystycznych z Przesieki. Przez wioskę przechodzą szlaki turystyczne: żółty na Słonecznik; zielony do Karpacza i w drugą stronę do Zamku Chojnik i Szklarskiej Poręby; niebieski prowadzi na Przełęcz Karkonoską, i dalej na szczyty Karkonoszy i inne, do pobliskich miejscowości.

Ciekawostki turystyczne:

  • Wodospad Podgórnej, wysoki na 10 m – trzeci pod względem wysokości w Karkonoszach
  • Waloński Kamień i Chybotek – ciekawe bloki granitowe
  • Zespoły skał – Szwedzkie Skały, Dziurawa Skała
  • Bike Maraton – coroczna impreza dla wszystkich miłośników dwóch kółek i terenowego szaleństwa

Więcej informacji pod adresem: http://www.przesieka.info.pl

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi