Rogowo

Rogowo

Pomiędzy Dźwirzynem na wschodzie i Mrzeżynem na zachodzie, blisko Kołobrzegu (około 15 km), nad morskim brzegiem znajduje się niewielka miejscowość letniskowa – Rogowo. Osada leży również w pobliżu jeziora Resko.
Historia osady sięga XV w.

Wtedy to mieszczanie z Kołobrzegu zagrodzili port morski w Regoujściu, zatapiając u jego wejścia statki wypełnione kamieniami. Wybudowano nowy port morski w okolicznym Mrzeżynie przekopując nowe ujście Regi, a ludność zaczęła osadzać się w okolicach obecnej wioski Rogowo. Przed wojną był tutaj niemiecki garnizon przeciwlotniczy, a na jeziorze Resko Przybrzeżne baza dla wodnosamolotów. Do 1998 roku istniała w tej okolicy jednostka wojskowa Wojska Polskiego.
Z zasadniczej ulicy wioski Rogowo, komunikującej Mrzeżyno z Dźwirzynem nad brzeg morza jest raptem 200 – 300 m. Miejscowa plaża jest piaszczysta a także szeroka. Na dodatek, nie ma tutaj wielkich tłumów wczasowiczów, nawet w szczycie sezonu. W okolicznym jeziorze można łowić ryby na wędkę czy uprawiać sporty wodne (żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing). Na rzece Rega zaś, urządzane są kajakowe spływy.
Jak to bywa, miejscowości wczasowe w większości wypadków, oferują wypoczynek zwrócony do określonej grupy wczasowiczów. Rogowo wybiorą raczej wczasowicze lubiący ciszę, turyści z dziećmi oraz seniorzy. Nie ma tu hucznych klubów, dyskotek, natomiast sąsiedztwo jeziora i lasów zachęcające do pieszych spacerów oraz wycieczek rowerowych. Funkcjonuje tu całkiem duży Wojskowy Dom Wypoczynkowy (nie tylko dla „wojskowych”), niemniej jednak poza nim, noclegi w Rogowie to głównie pensjonaty, domki letniskowe nad morzem, domy gościnne proponujące pokoje i kwatery, a także campingi. Warto również zastanowić się czy nie wybrać noclegu na spędzienie wczasów nad morzem w niedalekim, większym Dźwirzynie (www.dzwirzyno.net.pl/noclegi/wszystkie).

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi