Niechorze

Niechorze

Położone między morzem a Jeziorem Liwia Łuża Niechorze jest miejscem letniego odpoczynku dla wielu tysięcy letników rocznie. Kąpielisko w Niechorzu funkcjonuje od końca XIX w. Szeroki brzeg morski z wytyczonym kąpieliskiem o rozciągłości trzystu metrów oddzielona jest od wsi wysokim klifem.

Na skarpie dominuje nad otoczeniem druga pod względem wysokości – wysoka na 45 metrów – aktywna od 1866 r. latarnia. Rozpoznawalny ceglany budynek, tworzący bazę latarni, otacza o kwadratowym przekroju wieży latarni później, przechodzącą w ośmiokątny przekrój. Sama wieża na wysokości 35,7 m zakończona jest występem, który jest podstawą tarasu widokowego. By dotrzeć na niego, trzeba wspiąć się aż po 210 schodkach w środku wieży, jednakże widok z tarasu wynagradza poniesiony przez nas wysiłek. Światło z latarni dostrzegalne jest z około 36 km. Ponadto w Niechorzu wciąż można zastać zabytkowe chaty oraz zagrody rolnicze z przełomu XVIII/XIX stulecia, a także pochodzące z XIX wieku kamienice.
Następnym miejscem wspominającym historię w Niechorzu jest umiejscowione w centrum miejscowości Muzeum Rybołówstwa otwarte dla zwiedzających w 1994 r. Można tutaj zobaczyć urządzenia rybackie, instrumenty nawigacyjne, łodzie, spreparowane ryby, archiwalne zdjęcia, dokumenty oraz mnóstwo innych eksponatów ukazujących specyfikę fachu rybaka. Ciekawostką muzeum jest wejście do budynku, które wiedzie przez rozpołowiony kuter rybacki.
Niechorze, szczególnie dzieci, ale także dorosłych może zainteresować wizytą w Parku Miniatur Latarni Morskich. Tu, na jednym placu można przyjrzeć się wszystkim latarniom morskim wybrzeża Bałtyku bardzo uważnie odwzorowane w skali 1:10.
Leżące na południu miejscowości Niechorze jez. Liwia Łuża to od końca lat 50-tych minionego stulecia rezerwat ornitologiczny obejmujący jezioro oraz jego otoczenie. Jezioro to jest nadzwyczaj płytkie, bo jego przeciętna głębokość nie przekracza metra, z specyficzną roślinnością wynurzoną – wyspami trzcinowymi. Trzciny obrastają również pas przybrzeżny jeziora w szerokości od 5 do 60 metrów. Jezioro to znakomite warunki do lęgu dzikiego łabędzia a także innych gatunków ptactwa wodno-błotnego.
Niechorze to także miejsce do wędrówek zarówno pieszych jak i rowerowych. Wytyczone w tej okolicy trasy dookoła jeziora oraz nowoczesna wypożyczalnia jednośladów – Rewal Bike System pomagają w tej formie wypoczynku.
Poprzez miejscowość przebiega również linia zabytkowej, ciągle czynnej, kolei wąskotorowej z budynkiem dworca z przełomu XIX i XX stulecia. W wakacje warto skorzystać z przejażdżki Ciuchcią Retro z zabytkową lokomotywą parową.
Noclegi w Niechorzu spełnią oczekiwania każdego odwiedzającego, oferując standard dopasowany do oczekiwań i możliwości finansowych. Pod tym adresem: http://www.niechorze.com.pl/noclegi/wszystkie znajdziesz pełna ofertę noclegów w Niechorzu.

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi