Karwieńskie Błota

Karwieńskie Błoto

Nie prędzej niż z początkiem XVII wieku założono wieś Karwieńskie Błoto na terenach wpierw charakteryzowanych jako bagna nieodpowiednie do zamiarów osadniczych. Poczynili to kolonizatorowie z Fryzji – zaznani w stawianiu osad na obszarach grząskich i zalewanych przez wodę. Wieś wzniesiono zgodnie z holenderskimi projektami – chaty zakładano w dwóch rzędach, a pobliże zmeliorowano.

Wznoszono w tym miejscu domy i zabudowania gospodarskie w konstrukcji szkieletowej. Do dzisiejszych czasów zachował się budynek z końca osiemnastego wieku – na nieszczęście został wielokrotnie przebudowany oraz zagubił swój pierwotny charakter. Potomkowie „Olendrów” zasiedlali te tereny aż do końca Drugiej Wojny Światowej – kiedy zostali wysiedleni do Niemiec. Po ówczesnych kolonistach pozostały tutaj resztki cmentarza.
Obecne Karwieńskie Błota to 2 wioski. Karwieńskie Błoto Pierwsze to dawniejsza osada, zlokalizowana w większej odległości od brzegu, w sąsiedztwie zasadniczego szlaku komunikacyjnego, tuż przed wjazdem do miejscowości Karwia, stanowi niejako tańszą alternatywę noclegową dla wczasowiczów, którzy – wybierając tańsze wakacje – mają ochotę używać ślicznej, szerokiej oraz piaszczystej plaży, atrakcji oraz rozrywek w Karwi. Dystans od Karwieńskiego Błota Pierwszego do morskiego brzegu to powyżej 2 km. Krótsza droga wiodąca na brzeg morski wiedzie brzegiem wsi Karwieńskie Błoto Drugie, które leży bliżej morza.
W obu tych miejscowościach dopiero w latach siedemdziesiątych 20. w. rozpoczęła się kształtować turystyka. Miejscowości proponują kojący, idylliczny odpoczynek, jednocześnie proponując zwyczajowe wakacyjne atrakcje w sąsiadującej Karwi.
Nad brzegiem morza zlokalizowana jest tymczasem letniskowa wieś Karwia położona blisko Jastrzębiej Góry. W tym miejscu jest pewnie najszersza w okolicy piaszczysta plaża, odseparowana ona jest pasem wydm i lasem sosnowym, który jest częścią parku krajobrazowego. W Karwi warto zwiedzić rezerwaty florystyczne.
Do Karwi przyjeżdżali wczasowicze już przed Drugą Wojną Światową. Tak w Karwi i w Karwieńskim Błocie bez trudności odnajdą Państwo dostosowaną do Waszych wymagań propozycję noclegową. Polecamy bogatą bazę noclegową Karwieńskich Błot na stronie: www.karwienskieblota.pl/noclegi/wszystkie

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi