Dębki

Dębki

Historia nazwy wsi sięga końca osiemnastego wieku, kiedy to chłop Dębek Maciej otrzymał ten spłachetek ziemi od klasztoru z ościennego Żarnowca, w owym czasie wieś nazwano zatem Dębek. Mieszkańcy trudnili się, jak z łatwością można zgadnąć uprawą darowanej roli oraz rybołówstwem.

Tutaj ma swoje ujście rzeka Piaśnica, a cała wieś wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
Na rzece Piaśnicy wytyczona była, przed wojną, granica Polski, a do dziś stoi, mniej więcej 300 metrów od ujścia rzeki, murowany dom z lat 20-tych dwudziestego stulecia społecznika profesora Adama Wrzostka. Urządzał on, wraz z znajomymi oraz rodziną, w tej okolicy obozy harcerskie. Po dziś dzień dworek ten nazywany jest domem Profesora Adama Wrzostka z Poznania. Ocaliło się tu jeszcze parę zabytków przykładowo zrobiony z drewna kościółek z lat 30 dwudziestego wieku, czy chata szkieletowa z osiemnastego wieku.
Jednakże, dla większości rodaków Dębki to nade wszystko miejscowość letniskowa. Poza sezonem zamieszkuje w tym miejscu zaledwie 200 mieszkańców, w sezonie dużo więcej. Plaża w Dębkach jest życzliwa kąpielom słonecznym – szeroka, piaszczysta, a przejścia na plażę, z uwagi na okalające ją niskie wydmy, są niemal płaskie i wygodne. Atrakcją lokalnej plaży jest szansa na korzystanie z morskich oraz słonecznych kąpieli bez kompletnego stroju kąpielowego, a dla amatorów zupełnego naturyzmu przeznaczono specjalny odcinek plaży, który znajduje się za rzeką.
Dębki proponują znaczną liczbę domków letniskowych, kwater, pokoi gościnnych, pensjonatów a nawet komfortowych apartamentów (http://www.debki.com.pl/noclegi/wszystkie). Ospałe przez gros roku Dębki „ożywają” w sezonie wakacyjnym. Na ulicach pojawiają się butiki, kramy, budki z słodyczami, fast foodami, pamiątkami, otwierane są restauracyjki, sklepy, smażalnie.
Dębki to również ostoja natury. Letnisko położone jest na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu rzeki Piaśnicy znajduje się rezerwat „Piaśnickie Łąki”. Rezerwat pokrywa niespełan 60 hektarów i mimo nazwy nie ogranicza się jedynie do roślinności łąkowej – rosną tu też połacie lasów z brzozami, dębami, sosnami, a w poszyciu rosną: wierzba, kruszyna, jałowiec, storczyk plamisty, kosaciec syberyjski, śmiałek darniowy, woskownica europejska oraz kozłek lekarski. Na dodatek meandrująca w okolicach Dębek rzeka to siedlisko szczupaków, okoni, sandaczy, piskorzy, płoci i fląder, a na dnie – raków oraz małży, a również sporo gatunków roślin.

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi