Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra

Wczasowisko Jastrzębia Góra położone jest na urwistym (32.8 m n.p.m.), klifowym brzegu Bałtyku. Jastrzębia Góra swoją nazwę zawdzięcza najwyższemu wzniesieniu (ponad 67 m n.p.m.), nad którą wirowały i osiedlały się mięsożerne ptaki – jastrzębie.
Miejscowość nie ma nazbyt długiej historii. Najwcześniejsze chaty zostały posadowione w tym miejscu dopiero na początku lat 20. 20. w. – po włączeniu terenów tych do II Rzeczypospolitej.

Naczelnymi inspiratorami kształtowania tej wsi było 2 warszawskich przedsiębiorców: inżynier Osmołowski i hrabia de Rosset. Wykupili oni część terenów teraźniejszej Jastrzębiej Góry i zbudowali pierwsze domy turystyczne. Wybudowanie pierwszej utwardzonej jezdni z bazaltu od Jastrzębiej Góry do miasta Władysławowo to także zasługa tych dwóch przedsiębiorców – w dzisiejszych czasach to zasadniczy deptak Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski.
W okresie międzywojennym osada ta stała się wziętym, zwłaszcza pośród stołecznej śmietanki, wczasowiskiem. O jej popularności niech zaświadcza fakt, że wypoczywali tutaj J. Piłsudski, Ignacy Mościcki czy E. Rydz-Śmigły.
Dziś Jastrzębia Góra, to popularna miejscowość letniskowa, usytuowane są tutaj 3 wytyczone kąpieliska nadmorskie z szeroką – nawet aż do 200 m plażą. W obszarze kąpielisk plaża jest piaszczysta, uprzątnięta z głazów, które zostały spożytkowane do utrwalenia klifowego brzegu. Na plażę, ze względu na wysoki klif dojścia są strome i liczą blisko| 300. stopni. jest również łagodniejsze dojście wiodące w kierunku plaży od ulicy Droga Rybacka.
Jedna z najbardziej przyciągających atrakcji Jastrzębiej Góry powstała niedawno, albowiem w dwutysięcznym r. po wykonaniu badań geodezyjnych, określając iż właśnie tu, znajduje się najmocniej w kierunku północy wysunięte miejsce Polski. Tutaj usytuowano okolicznościowy kamień nazwany „Gwiazda Północy”.
W Jastrzębiej Górze ocaliły się zbudowane w latach dwudziestych domy – Rossetówka, Kaszubka, willa Pawłowicza, i pierwsze schronisko nadmorskie z tamtego okresu Lisi Jar. Perełkę architektury stanowi również kościół pod wezwaniem Św. I. Loyoli. Budynek świątyni nie jest zabytkiem – wybudowany został dopiero w połowie lat 80-ych XX wieku za to ma interesującą konstrukcję – posiada dwie kondygnacje. Kolejną atrakcją kościoła są 21-głosowe organy, na których od 1992 roku odbywają się letnie koncerty.
Naturalną ciekawostką letniska jest Lisi Jar. Parów ów, kiedyś liczący z grubsza 10 kilometrów długości, w sporej części został pochłonięty przez Bałtyk. Urwiste zbocza wąwozu porośnięte są przeszło 100-letnimi buczynami, z domieszką pojedynczych brzóz, świerków, jarzębów jak również zdziczałych grusz. W górnym fragmencie wąwozu poszycie krzaczasto porośnięte jest paprotkami.
Liczne domy gościnne, ośrodki wczasowe, domy wczasowe, domki letniskowe a także pensjonaty w Jastrzębiej Górze tworzą obfitą i rozmaitą propozycję noclegową.
Wszystkich, którzy chcą spędzić wczasy w Jastrzębiej Górze zapraszamy na stronę: http://www.jastrzebiagora.pl/noclegi/wszystkie

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi