Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk – portowe miasto nad Morzem Bałtyckim, jedno z miast o najdłuższej historii w Polsce, a zarazem jedno z najbardziej rozpoznawalnych, obok Krakowa i Warszawy, polskich miast za granicą. To również znaczący ośrodek kulturalny, naukowy, gospodarczy oraz węzeł komunikacyjny.

Archeolodzy udowadniają, iż była tutaj osada już w VII wieku. W X stuleciu dawny władca Polski Mieszko I przyłączył Gdańsk z najbliższą okolicą do swego państwa. W 1263 r. Gdańsk uzyskał statut miasta. O Pomorze Gdańskie prowadzono w przeszłości mnóstwo walk. W średniowieczu rządzili nim poza Polakami Brandenburczycy, Prusacy, Krzyżacy.
Gdańsk zdobyły też wojska napoleońskie w 1807 roku – wtedy też pierwszy raz utworzono Wolne Miasto. Kolejny raz stał się Wolnym Miastem w 1920 r. Miasto było również jednym z pozorów wybuchu II Wojny Światowej. To z tutejszego portu oddał pierwsze strzały okręt Schleswig-Holstein na Westerplatte. W czasie tej wojny miasto zostało zrujnowane w 90 %. Gdańsk to również bohater historii nowożytnej – to tutaj miały miejsce Wydarzenia Grudniowe 1970 roku – strajki w Stoczni, to tu odbył się powszechnie znany strajk w stoczni, to tutaj podpisano 31 sierpnia 1980 r. porozumienie Sierpniowe między dotychczasowym rządem i Solidarnością. Rozpoznają go również kibice piłkarscy – Gdańsk był gospodarzem turnieju EURO 2012.
Lecz dzisiejszy Gdańsk to przede wszystkim jeden z największych polskich ośrodków kultury. Nie sposób przytoczyć wszystkich zabytków i muzeów jakie znajdują się w tym mieście. W Gdańsku odnajdziemy mnóstwo teatrów, filharmonię, operę. Planowanych jest tu wiele wydarzeń – np doroczny Jarmark Dominikański, festiwal All About Freedom czy Festiwal Dobrego Humoru.
Gdańsk to oczywiście też znaczący ośrodek letniego wypoczynku. Znajdują się w tej okolicy plaże nadmorskie, różnorodna oraz pełna baza noclegowa i gastronomiczna. Można spędzić tutaj urlop w wyrafinowanych hotelach, apartamentach, lecz również odnajdziemy miejsca oferujące kwatery i pokoje oferujące noclegi w Gdańsku, są w tej okolicy również campingi i pola namiotowe.
Więcej o Gdańsku i Trójmieście, ciekawostkach i atrakcjach, przeczytasz na internetowej stronie: http://www.gdansk.turystyka.pl

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi