Sopot

Sopot

Między Gdańskiem i Gdynią leży miasto uzdrowiskowe – Sopot. Dzieje wypoczynku oraz leczenia w Sopocie sięgają roku 1798 – w owym czasie powstał pierwszy dom letniskowy, w 1819 roku otwarto pierwsze kąpielisko morskie, natomiast od 1823 roku funkcjonował pierwszy budynek kuracyjny.

Dalszy rozwój przebiegał na skutek rozbudowy kolei – w 1870 roku miasto uzyskało połączenie kolejowe z Koszalinem i Gdańskiem, a później Berlinem. Pod koniec XIX w. uruchomiono tor wyścigów konnych, z kolei w 1920 roku kasyno i włączono Sopot do Wolnego Miasta Gdańska – już wtedy Sopot był słynnym kurortem nadmorskim.
Obecnie niepowtarzalny styl miastu nadają secesyjne kamieniczki i wille, stare drzewostany, parki oraz ogrody – zieleń miejska stanowi aż 60 procent terenu miasta. Sopot jest znany też z najdłuższego (ponad 500 metrów) zbudowanego z drewna mola. U jego nasady zimą i jesienią tworzone jest lodowisko Monciak – nazwane tak od nazwy ulicy – Boh. Monte Cassino.
Następnym znakiem rozpoznawczym miasta jest amfiteatr wśród Lasów Oliwskich – Opera Leśna – o widowni mieszczącej ponad 4 tyś. widzów. To w tym miejscu od lat 60-tych ma miejsce Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie – Sopot Festival oraz sporo młodsze TOPtrendy.
Sopot dysponuje plażami o łącznej długości 4,5 kilometra, w większości ogólnodostępnych, ale są również fragmenty dostępne wyłącznie dla gości hoteli. Plaże są oczywiście strzeżone, pełne atrakcji, małych kawiarenek i pubów, wypożyczalni sprzętu plażowego i wodnego.
Na końcu sopockiego molo znajduje się też przystań dla taksówek wodnych oraz jachtów. W 3 basenach jest miejsce dla powyżej stu jachtów. 63 dla mniejszych łodzi – do 10 m i 40 dla jednostek aż do 24 m. Znajduje się tutaj także siedziba bosmanatu w kształcie jachtu, wraz z zapleczem i gastronomią. Można stąd udać się w rejs na trasie Sopot – Gdynia oraz Sopot – Westerplatte – Gdańsk. Wielu turystów fotografuje się na tle nierzadko olśniewających jachtów.
Mając na względzie wspomniane wcześniej atrakcje, warto wybierając noclegi nad morzem, rozważyć Sopot, jak postępuje każdego roku ponad 2 mln. wczasowiczów, lub choćby tylko zobaczyć go będąc już w okolicy.

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi