Świnoujście

Świnoujście

Miasto leżące nad samym Bałtykiem, na czterdziestu czterech wyspach, z czego zaledwie trzy są zamieszkałe to naturalnie Świnoujście.
Funkcjonuje w tej okolicy port morski, który wespół z szczecińskim portem stanowi jeden z największych na Bałtyku kompleksów portowych.

Codziennie odpływają z niego trzy promy do Trelleborga oraz 5 do Ystad. Co więcej, port obsługuje przewóz materiałów, głównie sypkich takich jak rudę metali, węgiel i zboża. Dodatkowo stawiany jest gazoport, a dla jachtów i mniejszych jednostek pływających w basenie północnym działa przystań na 150 jednostek z pełnym zapleczem.
Symbolem Świnoujścia, a głównie pomocą nawigacyjną jest Stawa „Młyny” – charakterystyczny, biały, cylindryczny budynek w układzie młynu wiatrowego, umiejscowiony przy wejściu do portu na zachodnim falochronie.
Świnoujście ma burzliwą historię – są w tej okolicy trzy forty – dwa Forty Zachodnie – Anioła i Zachodni Fort Nadmorski Artyleryjski oraz Fort Wschodni nazywany Fortem Gerharda. Te forty w bogatej historii miasta zmieniały właścicieli – były w dysponowaniu Szwedów, Prusaków, Francuzów i Rosjan.
W sąsiedztwie Fortu Gerharda zlokalizowana jest najwyższa u nas (65 m) latarnia morska z połowy XIX stulecia. Początkowo, wieża latarni morskiej miała ośmioboczny przekrój, ale w trakcie remontu na początku XX wieku nabrała okrągłego przekroju. Zbudowana jest ona z żółtej cegły, a sąsiadujące budynki z czerwonej. Z rokiem 2000, po ostatnim remoncie można zwiedzać latarnię oraz zachwycać się widokiem portu z tarasu widokowego.
Lecz Świnoujście to nade wszystko miejsce letniego wypoczynku. Świnoujście to aż dziesięć km piaszczystych, szerokich plaż, płynnie wchodzących w morze tworząc płytkie kąpieliska. Czystość plaży oraz wody morskiej zaręcza przyznawany świnoujskiemu kąpielisku certyfikat Błękitna Flaga.
Równolegle do plaży przebiega popularna pośród urlopowiczów Promenada Nadmorska (ul. S. Żeromskiego). Obok promenady zlokalizowana jest muszla koncertowa, stare, pochodzące z XIX w. kamienice oraz oczywiście wiele nadmorskich kramów z pamiątkami, muszelkami, bursztynami. Następną promenadą jest ulica Wybrzeże Władysława Czwartego, stąd można podziwiać wpływające do portu w Świnoujściu duże jednostki pasażerskie i handlowe. Można stąd również wybrać się w rejs do portu, Szczecina, wokół okolicznych wysp lub do sąsiednich niemieckich miasteczek.
Świnoujście to znaczący ośrodek wakacyjny – nie zdumiewa więc, iż znajdziemy tu bogatą propozycję gastronomiczną i noclegową – od ekskluzywnych hoteli lub apartamentów, przez domy gościnne, pensjonaty po kwatery oraz pokoje oferujące noclegi w Świnoujściu.
Po więcej informacji o Świnoujściu, jego ciekawostkach, atrakcjach i historii przeczytasz tu: http://www.swinoujscie.it

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi