Jarosławiec

Jarosławiec

Na centralnym pobrzeżu Bałtyku, na urwistym jego brzegu, wśród lasów, blisko 2 jezior Kopań oraz Wicko umiejscowiona jest turystyczna miejscowość Jarosławiec. W otaczających Jarosławiec lasach odszukamy nie wyłącznie typowo obecną sosnę, ale także sosnę czarną, daglezję, modrzew.

Charakterystyczny krajobraz, zatorfione równiny, wydmy i jez. Wicko chronione są przez uformowanie tu Obszaru Chronionego Krajobrazu – „Pas Pobrzeża na zachód od Ustki”, celem chronienia ich zasobów dla turystyki oraz wypoczynku. Najokazalsze obiekty to zbiorowiska wydm białej i szarej z trawami wydmurzycą i piaskownicą, dojrzewają w tej okolicy m.in. mikołajek nadmorski, storczyk kruszczyk, bór bażynowy, las dębowo-brzozowy.
Z połowy 16. w. wywodzą się zapisane wzmianki odnoszące się do dzisiejszego Jarosławca. W tamtym czasie społeczność osady trudniła się głównie rybołówstwem, pozyskiwaniem i obrabianiem bursztynu.
Wczasowicze rozpoczęli zjeżdżać do letniska Jarosławiec pod koniec XIX wieku. Wyjątkową atrakcją była wówczas rozpościerająca się aż na kilometr drobno piaszczysta plaża, niestety z czasem Bałtyk zabierał piaszczysty brzeg. Rozpoczęto zabezpieczać piaszczysty brzeg budując opaskę, niestety Bałtyk wyrzucał na plażę kamienie. W 2009 r. przeprowadzono prace mające doprowadzić do odtworzenia plaży, przeniesiono z morza duże ilości piachu i rozsypano go na plaży. Teraz plaża jest szeroka, piaszczysta a także przyszykowana na podjęcie coraz większej ilości letników.
Dodatkową atrakcją Jarosławca jest pochodząca z XIX wieku latarnia morska, wybudowana aby zminimalizować liczbę katastrof jednostek pływających, do których cyklicznie dochodziło na tym sektorze Bałtyku. Pierwotny budynek latarni był za niski, przeznaczono go dla latarników a nieopodal pobudowano wysoką na 33 metry ceglaną, okrągłą wieżę. Dzisiaj latarnię można zwiedzać, na jej wierzchołek wiodą drewniane, kręte schody.
W miejscowości letniskowej Jarosławiec funkcjonuje bogata baza turystyczna, funkcjonuje tu sporo ośrodków wczasowych, domów gościnnych, pensjonatów dysponujących kwaterami oraz pokojami, a też kempingów.
Więcej informacji o miejscowości Jarosławiec znajdziesz na stronie: www.jaroslawiec.com.pl

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi