Darłowo

Darłowo

Darłowo to malownicze miasto wzniesione nieopodal ujścia rzeki Wieprzy do morza, dysponujące cennymi, olśniewającymi zabytkami architektury oraz bujną historią.

Darłowo to nie jedynie wspaniałe zabytki, ale także leczniczy mikroklimat, dwadzieścia km szerokich plaż i czyste środowisko naturalne. Czar tej miejscowości przyciąga co roku tysiące wczasowiczów. Z racji lekkiego oddalenia od plaży, noclegi w Darłowie – w płd. jego części a także w centrum Darłowa – są w większości wypadków tańsze przeto są wspaniałą alternatywę dla wczasowiczów planujących wakacje w wersji ekonomicznej.
Najwcześniejsze zapiski o miejscowości Darłowo pojawiły się w XI stulecia, gdy na położeniu dzisiejszego Darłowa istniała osada rybacka, której obywatele trudnili się zwykłymi dla rejonu zajęciami – tkactwem, rybołówstwem bądź żeglarstwem. Prawa miejskie zostały przyznane z początkiem czternastego wieku co, przyspieszyło ożywienie Darłowa oraz pozwoliło w poł. XIV stulecia pobudować zamek książęcy.
Obecnie zabytkowy Zamek Książąt Pomorskich jest dostępny do oglądania i pełni rolę muzeum. Oprócz ekspozycji stałych, przygotowywane w tamtym miejscu są nadzwyczaj intrygujące ekspozycje czasowe. Oprócz tego na zamku urządzane są liczne imprezy kulturalne.
Z zabytkowych budynków można jeszcze wyliczyć kościoły: Mariacki, św. Gertrudy oraz św. Jerzego czy Kamienną Bramę – szczątki fortyfikacji miejskich.
Najsłynniejsza część Darłowa – Darłówko zlokalizowana jest nad samym Morzem Bałtyckim. W Darłówku funkcjonuje również port turystyczny, przeładunkowy a także rybacki. Wczasowicze mogą podziwiać tutaj jednostki pływające o długości do siedemdziesięciu pięciu m i zanurzeniu do czterech m. Koło wschodniej części nabrzeża stoją statki spacerowe, oferujące urlopowiczom wycieczki po Bałtyku.
Przy wejścia do portu zlokalizowana jest latarnia morska. W dzisiejszych czasach wieża latarni ma 22 m wysokości. Latarnię wybudowano w XIX. wieku jej wieża była wtedy sporo niższa i dopiero stopniowe naprawy sprawiły, iż stała się pełnoprawną latarnią. Aktualnie urlopowicze mogą podziwiać stan z 1927 roku, kiedy odbył się ostatni remont budynku.
Żeby kutry, jachty, statki zdołały wypływać z portu w morze, na rzece wybudowano szczególny, rozsuwany most, spinający Darłówko Wschodnie i Zachodnie. Warto go obejrzeć, dlatego że jest to pojedyncza taka konstrukcja w kraju.
Więcej ciekawostek i atrakcji Darłowa i okolicy poznasz na stronie: http://www.darlowo.com.pl

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi