Władysławowo

Władysławowo

Władysławowo swą nazwę zawdzięcza królowi Władysławowi Czwartemu, który w 1635 roku zadecydował by wybudować tu fort wojenny, żeby bronić się przeciw spodziewanemu napadowi Królestwa Szwecji.

Dzisiejsze Władysławowo zaistniało w latach pięćdziesiątych dwudziestego w. z zespolenia miejscowości Wielka Wieś, Poczernino, Hallerowo, Cytniewo oraz portu Władysławowo. Miastem natomiast, Władysławowo zostało w 1963 roku.
Dużą rolę w zintensyfikowaniu turystyki na tych obszarach odegrał generał Józef Haller, któremu, po ceremonii Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim w 1920 roku spodobało się to miejsce. Razem z niektórymi swymi oficerami nabyli te tereny. Z propozycji ich powstało kąpielisko Hallerowo, jakie miało rywalizować z będącym fragmentem Wolnego Miasta Gdańska Sopotem. W Hallerówce, domu w którym gen. Haller z rodziną spędzał letni urlop, a od 1990 r. udostępniono do zwiedzania małą wystawę poświęconą gen. Hallerowi i jego Błękitnej Armii.
Współczesne Władysławowo to wzięta miejscowość letniskowa nad Bałtykiem, znajduje się tutaj wiele kąpielisk z piaszczystymi oraz szerokimi plażami.
Ta miejscowość to również port morski i rybacki. Władysławowski port sprawuje także rolę przystani żeglarskiej. Poza gastronomicznym i sanitarnym żeglarze mogą skorzystać dodatkowo ze stoczni remontowej. Z tego miejsca warto wybrać się na eskapadę po morzu względnie Zatoce Puckiej jednym z wielu stateczków spacerowych. Istnieje także możliwość odbycia wyprawy z Władysławowa do krajów skandynawskich, na Łotwę czy Litwę. Wędkarzy zaintryguje niechybnie fakt, że z Władysławowa urządzane są rejsy ze sposobnością wędkowania w morzu.
Następną ciekawostką letniska jest umiejscowiona na promenadzie Aleja Gwiazd Sportu. Została utworzona w dwutysięcznym r. i od tamtego czasu wbudowywane są w deptak gwiazdy dla największych sław polskiego sportu. Swe gwiazdy posiadają w tamtym miejscu między innymi Dariusz Michalczewski, Kazimierz Deyna, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Robert Korzeniowski, Irena Szewińska, a też Michel Platini. Co roku, w lipcu urządzany jest tu Festiwal Sportu.
Charakterystycznym punktem miejscowości jest także Dom Rybaka – siedziba urzędu gminy z rozpoznawalną basztą widokową z której można delektować się panoramą Władysławowa oraz okolicą.
Władysławowo, ze względu na na skutek swego położenia nad zatoką z płytką wodą, niskimi falami i właściwymi wiatrami – to wymarzone wprost miejsce do uprawiania i nauki windsurfingu. W następstwie tego w okolicy umiejscowionych jest wiele szkółek i wypożyczalni sprzętu wodniackiego.
W skład dużej bazy noclegowej miejscowości wchodzą mnogie hotele, ośrodki wczasowe, pensjonaty, domy wypoczynkowe, domki letniskowe i pokoje we Władysławowie. Aby ułatwić wybór odpowiedniej oferty przedstawiającej noclegi we Władysławowie zapraszamy na stronę: www.wladyslawowo.info.pl/noclegi/wszystkie

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi