Ustka

Ustka

Ustka – letnisko, uzdrowisko, portowe miasto, a ponadto siedziba władz gminnych – znajduje się u ujścia Słupi.
Kilka wieków temu Ustka była kaszubską wsią rybacką, do dziś uchowały się szachulcowe domy rybackie i układ zabudowy średniowiecznej osady.

Portowy klimat starej Ustki w dalszym ciągu odszukać można oglądając secesyjny budynek z wieżyczkami Urzędu Celnego, budynek z cegły przy ulicy Zaruskiego – jeden z najdawniejszych spichlerzy, Czerwoną Szopę – starą bazę ratowników a także spirytusownię.
Bez wątpliwości jednak, największą atrakcją portu w Ustce są mola – wschodnie i zachodnie – które aktualny kształt uzyskały na przełomie stuleci XIX i XX. W dzisiejszych czasach do portu przybywają jachty, statki pasażerskie, a nawet okręty – albowiem w Lędowie niedaleko Ustki zlokalizowane jest Centrum Szkolenia Marynarki. W porcie znajdziemy również liczne tawerny i smażalnie.
W Ustce jest także latarnia – ceglany budynek z końca XIX w., u nasady wschodniego falochronu. Sama wieża latarni ma ośmiokątny przekrój, a jej wysokość przekracza 21 metrów. Białe światło, wysyłane z latarni morskiej jest widoczne na dystans nieomalże 30 km. W sezonie letnim latarnia morska udostępniana jest urlopowiczom do zwiedzania.
Kąpielisko Ustka, z racji ujścia Słupi odseparowane jest na zachodnie i wschodnie. Główne kąpielisko to plaża wschodnia. Kąpielisko zabezpieczane jest przez ratowników morskich na odcinku pięćset metrów. Plaża zachodnia ma jeden posterunek ratowników w przybliżeniu 100 metrów między pomostami.
Co więcej na długości plaż ciągnie się promenada nadmorska – ukochane miejsce spacerowe turystów i kuracjuszy. W Ustce znajduje się również wiele pomników, a najmłodszym z nich jest, upamiętniająca aktorkę komediową i kabaretową, Ławeczka Kwiatkowskiej odsłonięta w lipcu 2012 roku.
Tutejsza duża baza noclegowa, proponuje noclegi w Ustce dopasowane do potrzeb nawet wybrednych turystów. Dodatkowo, dla uproszczenia komunikacji od 2003 r. Słupsk i Ustkę łączy porozumienie zwane Dwumiastem m.in. o wspólnej komunikacji autobusowej oraz kolejowej.
Bogata i różnorodną ofertę prezentującą noclegi w Ustce znajdziesz tu: http://www.ustka.info.pl/noclegi/wszystkie

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi