Polańczyk

Polańczyk to druga (obok Soliny) najbardziej rozpoznawalna miejscowość nad Zalewem Solińskim w Bieszczadach. Polańczyk w XVI-tym stuleciu nosił nazwę Polieszczańskie i należał do rodu Kmitów herbu Szreniawa. Co ciekawe, w okresie zaborów, cesarzowa Maria Teresa Habsburg ofiarowała 8 tysięcy reńskich złotych na postawienie drewnianej, prawosławnej świątyni. Dzisiaj stoi tu już inna, wybudowana w 1909 r. – Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii.

W środku znajduje się obraz Matki Boskiej Łopieńskiej. Na miejscu odnajdziemy również inne zabytki – XIX-wieczną kapliczkę z kamienia nad Zalewem Solińskim czy cmentarz z kaplicą utworzony w 1909 r.

Pobliskie góry i Jezioro Solińskie czynią Polańczyk malowniczym miejscem, idealnym do pieszych lub rowerowych wycieczek. Natomiast, nad Jeziorem Solińskim można sprawdzić się w żeglarstwie, windsurfingu bądź kajakarstwie. Nad brzegiem czekają zapierające dech krajobrazy, kąpieliska, pola namiotowe i wypożyczalnie sprzętu.

Głównym atutem Polańczyka jest przyznany mu status uzdrowiska – leczy się tu choroby dróg oddechowych czy układu moczowego. Wprawdzie, do prac nad uzyskaniem takiej rangi przystąpiono już w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, ale uzdrowiskiem Polańczyk stał się dopiero w 1999 r. Oferta tak noclegowa, sanatoryjna jak i gastronomiczna jest różnorodna, dlatego każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – sprawdź: http://www.wczasy.net.pl/polanczyk.

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi