Pogorzelica

Pogorzelica

W gminie Rewal, mniej więcej 8 km na wschód od Rewala między lasami iglastymi leży nieduża miejscowość urlopowa – Pogorzelica. Na zachód od Pogorzelicy leży Niechorze – miejscowości te rozdziela kanał Liwka łączący jezioro Liwia Łuża z Morzem Bałtyckim.

Usytuowanie w oddaleniu od dużych miast, pośród żywicznych lasów iglastych służy wypoczynkowi. Nie brakuje tu ścieżek i szlaków turystycznych. Miejscowość jest wobec tego kapitalna na zielone szkoły, letnie kolonie dla młodzieży i dzieci oraz na wczasy dla rodzin z dziećmi. Od lat urządzane są tu obozy harcerskie pod namiotami.
We wsi Pogorzelica funkcjonuje również niemało ośrodków sanatoryjnych, SPA – większość z nich działa przez 12 miesięcy w roku. Wspomaga się w nich leczenie schorzeń układu oddechowego, krążenia. Nie brak również zabiegów kriogenicznych, inhalacji, czy kąpieli borowinowych. Gros ośrodków przygotowana jest dla niepełnosprawnych kuracjuszy.
Jeżeli chodzi o wycieczki – można udać się, nawet piechotą, do latarni morskiej w sąsiadującym Niechorzu. Ceglany budynek, będący podstawą latarni, wznosi się na urwisku. Wieża o wysokości 36 m początkowo ma kwadratowy przekrój, potem przekształca się w ośmiokątny. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania dla wczasowiczów, niestety, z racji popularności, w szczycie sezonu wakacyjnego należy chwilę zaczekać, żeby wejść na taras widokowy, ale panorama z niego rekompensuje poniesiony trud.
Piaszczysty brzeg to główna przyczyna przyjazdu do Pogorzelicy. Szeroka, piaszczysta plaża z urwistym brzegiem. Aby zejść na plażę trzeba przebyć urwisko, w sezonie letnim wytyczane jest tu strzeżone kąpielisko o długości około 100 m.
Bezsprzeczną ciekawostką, przede wszystkim dla dzieci, jest przebiegająca tędy, działająca linia kolei wąskotorowej z Niechorza do Gryfic. W Wakacje kursuje skład w stylu retro ciągnięty przez zabytkową ciuchcię na trasie Trzęsacz – Pogorzelica. Swoją drogą, warto zwiedzić legendarne ruiny kościoła w Trzęsaczu. W 2012 roku kolej przechodziła rewitalizację i z początkiem lata 2013 powita wczasowiczów jeszcze śliczniejsza.
Pogorzelica może pochwalić się bogatą i rozmaitą bazą turystyczną. Oprócz wzmiankowanych wcześniej ośrodków SPA i infrastrukturą kolonijną noclegi w Pogorzelicy to jeszcze domki letniskowe, domy wypoczynkowe, kwatery prywatne oraz pokoje.

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi