Karkonosze

Karkonosze

Najwyższa partia Sudetów to Karkonosze – jedyne pasmo którego szczyty przewyższają 1400 m n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Lubawskiej do Szklarskiej – to mniej więcej 36 kilometrów, szerokość tego masywu to 8 – 20 kilometrów, a powierzchnia mniej więcej 650 kilometrów kwadratowych. Niestety do Polski przynależy raptem trochę powyżej 1/4 powierzchni – czyli ok 185 km².

Szczęśliwie, na mocy układu z Schengen, można spokojnie zwiedzać także większy, należący do Czechów fragment Karkonoszy, ale należy pamiętać, że grzbietami Karkonoszy przebiega granica polsko – czeska – ażeby ją przekroczyć wystarczy mieć ze sobą ważny dowód osobisty albo paszport. Szklarska Poręba i Karpacz to dwa miasta, z jakich najłatwiej zwiedzać Karkonosze.

Karkonosze są sformowane przeważnie z granitu, jaki występuje tutaj w paru odmianach. Procesy erozyjne kształtują charakterystyczne pęknięcia – ostre oraz urwiste, wytworzyły się też w tym rejonie specyficzne dla Karkonoszy – skałki – malownicze, niezakryte glebą ani roślinnością formacje skalne. Jest ich ponad sto pięćdziesiąt grup, poniektóre dosyć znaczne – np Pielgrzymy, inne skromniejsze, mają one nierzadko nazwy związane z ich kształtem – Trzy Świnki, Bażynowe Skały, Owcze Skały, Ptasie Gniazda.

Najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest na pewno Śnieżka (1602 metrów n.p.m.) – najwyższy wierch całych Sudetów dominujący nad okolicą o 200 m gwarantuje przepiękne krajobrazy – to co zobaczymy zależy wyłącznie od warunków widzialności. Panuje tu nadzwyczaj surowy, alpejski klimat – średnioroczna temperatura oscyluje około zera, tymczasem pokrywa śnieżna niejednokrotnie leży przez siedem miesięcy, śnieg pada także latem. Znajduje się tutaj obserwatorium meteorologiczne, od 1880 roku prowadzi się nieustannie obserwacje. W dole, u stóp Śnieżki położony jest Karpacz – najistotniejsza miejscowość turystyczna w pobliżu.

Kolejną bardzo rozpoznawalną górą jest Szrenica (1362 metrów n.p.m.) – czyni to Szklarska Poręba, niesłychanie ochoczo wizytowana przez turystów – z miejscowości bezproblemowo można spostrzec charakterystyczny wierzchołek Szrenicy. Z tego miasta biegną szlaki turystyczne na Halę Szrenicką oraz Szrenicę, można także dostać się w te punkty wyciągiem. W obu tych położeniach funkcjonują schroniska turystyczne.

Kolejne wysokie wierzchołki – wyższe aniżeli Szrenica, mimo to nieznane tak powszechnie jak Śnieżka oraz Szrenica to Łabski Szczyt (1472 metrów n.p.m.) oraz Wielki Szyszak (1509 metrów n.p.m.) – drugi pod względem wysokości szczyt naszych Sudetów.

Karkonosze to też kaskady wodne – dwa najbardziej popularne – oba w otoczeniu miejscowości turystycznej Szklarska Poręba – to Szklarki oraz Kamieńczyka. Wodospad Szklarki, o wysokości 13 metrów, położony jest w niewielkiej odległości od szosy numer 3 łączącej Jelenią Górę ze Szklarską Porębą – to obligatoryjny obiekt wycieczek oraz miejsce do fotografowania się na jego tle przez turystów. Z kolei najwyższy wodospad Karkonoszy to Wodospad Kamieńczyka (27 metrów) – w to miejsce trudniej się dostać – niemniej jednak nie jest to wycieczka przekraczająca możliwości większości wczasowiczów – osiągają go nawet maluchy. W Karkonoszach wyznaczone są dziesiątki kilometrów turystycznych szlaków różniących się zarówno pod względem stopnia trudności jak i długości. Łączą się one z turystycznymi miejscowościami jak: Szklarska Poręba, Michałowice, Jagniątków, Zachełmie, Przesieka bądź Karpacz. Dysponują one bogatą bazę gastronomiczną oraz noclegową.

Idąc na wycieczkę w Karkonosze trzeba pamiętać, że szybkie zmiany pogody to w tej okolicy standard. Odczuwalna jest też zmiana temperatury razem z wysokością, a na wierzchołkach często występują zamglenia, chmury oraz wieją mocne wiatry. Karkonosze są śliczne przez dwanaście miesięcy w roku, najlepszym jednakowoż czasem do wypraw po nich są koniec lata i wczesna jesień.

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi