Jastarnia

Jastarnia

Od 1973 r. Jastarnia znajdująca się na helskiej mierzei jest, wprawdzie niedużym (ok 4 tyś. mieszkańców), jednakże miastem. Poprzednio była to spokojna osada rybaków – dopiero gdy położono w latach 20-tych minionego wieku linii kolejowej i pobudowaniem portu – nastąpił energiczny rozwój Jastarni. Przede wszystkim, za pośrednictwem rosnącego ruchu turystycznego.

Dziś Jastarnia to wielki ośrodek turystyczny i rybacki. Na urlopowiczów czekają liczne, strzeżone kąpieliska z piaszczystymi brzegami morza, zarówno nad bezpośrednim Bałtykiem jak i nad zat. Pucką. Dla urlopowiczów z pieskami otwarty jest fragment plaży między Juratą i Jastarnią (wejście numer 55).
W Jastarni przez cały czas żywe są tradycje kaszubskie. Przykładowo nazwy ulic są zapisywane w dwóch językach – po polsku i kaszubsku, latem, od 2006 roku, organizowana jest akcja „Pieniądz Lokalny”. Dostępny jest żeton „3 Merki” – równowartość 3 złotych, wolno nim płacić we wskazanych miejscach za artykuły i usługi. Duża ilość wczasowiczów zostawia sobie „3 Merki” w charakterze pamiątki z Jastarni.
Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odnajdziemy tu Chatę Rybacką ze zbiorami rybackimi, prywatne Muzeum Pod Strzechą, eksponaty znajdują się też w bosmanacie portu. W Jastarni funkcjonuje również skansen fortyfikacji.
W mieście jest też latarnia morska. To najniższa polska latarnią (17 m) i na nieszczęście nie jest udostępniona do zwiedzania. Jako ciekawostkę należy przekazać fakt, że to jedna z dwóch, prócz latarni w Osetniku, w całości metalowa konstrukcja. Wykonana została ona z elementów starego nautofonu Stilo.
W Jastarni działa też port morski umiejscowiony od strony zat. Puckiej, to baza rybacka, przystań pasażerska oraz przystań jachtowa. Do portu mogą wpływać dosyć duże łodzie – długość 60 metrów oraz zanurzenie do bez mała 4 m. Portowy basen jest ochraniany przez dwa falochrony.
Jak we wszystkich miejscowościach nad zatoką, panują w tej okolicy wspaniałe wręcz okoliczności do praktykowania bardzo modnych sportów wodnych: kitesurfingu i windsurfingu. Ponadto, przez całą helską mierzeję ciągnie się szlak rowerowy, a okolice dogodne są do spacerów.
Jastarnia to morski kurort – jak kurort to bogata baza turystyczna i gastronomiczna. Noclegi w Jastarni to gama hoteli, apartamentów, ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów oraz pokoi prywatnych.

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi