Chłapowo

Chłapowo

Chłapowo to nadmorska wioska na Pobrzeżu Kaszubskim, w gminie Władysławowo. Jeszcze kilkanaście lat temu była to osada rybacko-rolnicza, w dzisiejszych czasach prężnie ewoluuje w niej turystyka. Chłapowo leży na wysokim brzegu klifowym, a nadbałtycka część Chłapowa stanowi część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Najbardziej znaną atrakcją Chłapowa jest jednak Wąwóz Chłapowski, przez tutejszych Kaszubów określany nazwą „Rudnik”. Dolina Chłapowska to rezerwat przyrody zajmujący prawie 25 ha. Podróż tym pięknym jarem na plażę wzbogaci, każdego zwiedzającego o niezapomniane widoki, co bardziej spostrzegawczy zauważą zapewne wyjątkowe rośliny jak np dzwonek okrągłolistny, żarnowiec miotlasty czy rokitnik. Wąwóz dostosowany jest do możliwości każdego podróżnika. Wzdłuż parowu wyznaczone są szlaki, cięższe fragmenty wyposażone są w mostki, poręcze i schodki, znajdziemy też ciekawie wkomponowane ławeczki na których można odprężyć się.
Chłapowo to też przestronna, klifowa plaża. Zorganizowane są tu 2 piaszczyste kąpieliska, za kąpieliskiem plaża zmienia się, pojawiają się na niej większe kamienie. Na plaży możemy ujrzeć też łódki rybackie lokalnych, ciągle łowiących rybaków. Klif, poprzez panujące tutaj korzystne warunki dla startu, to również miejsce, które wybrali sobie paralotniarze. W sezonie można oglądać ich zmagania niemal codziennie.
Chłapowo to nie jedynie miejscowość wypoczynkowa, miłośników historii zaciekawi pewno fakt, iż w Chłapowie po dziś dzień odnaleźć można ocalone rybackie domy szachulcowe, okryte strzechą – tak specyficzne dla Kaszub, a w środku wioski XIX-wieczną, ceglaną kapliczkę z figurą świętego Jana Chrzciciela. W Chłapowie wykopano cmentarz z początku epoki żelaza z artefaktami w postaci naczyń z gliny, szklanych koralików, wyrobów z bursztynu i wyroby z brązu.
Obok miejscowości leży cypel Rozewie dotychczas uważany za najdalej wysunięte na północ miejsce w granicach Polski. Stoi tam też udostępniona do oglądania Latarnia Rozewie im. Stefana Żeromskiego a w niej niewielkie Muzeum Polskiego Latarnictwa.
Chłapowo to idealne miejsce dla osób poszukujących spokoju i kontaktu z przyrodą. Bliskość Władysławowa, Jastrzębiej Góry, Mierzei Helskiej i Trójmiasta, czyni z Chłapowa świetną bazę początkową do zwiedzania Wybrzeża Gdańskiego.
Chłapowo noclegi to bogata baza, która znajdziesz tu: http://www.chlapowo.net.pl/noclegi/wszystkie

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi