Bieszczady

Bieszczady – słynne miejsce ucieczki od zgiełku cywilizacji – nie są obecnie dzikim i wyniosłym terenem, po którym włóczyli się tylko robotnicy leśni, pomimo to nadal realizują pragnienia o spokoju i wietrze we włosach. Są najsłabiej zagospodarowanymi i zaludnionymi górami u nas. Refleksję wywołują symbole dawnych epok: zarośnięte obszary po starych wsiach, stare bojkowskie cerkiewki i puste po-PGR-owskie hale. To jedyny tak ogromny obszar w kraju, gdzie udało się przywrócić pierwotny, naturalny przyrodniczy wygląd. W żadnym innym miejscu w Polsce, człowiek nie jest tak blisko natury, w jej niemal pełnej, dopasowanej i bardzo namacalnej formie.

Bieszczadzkie połoniny, które są największą atrakcją przyrodniczą i turystyczną Bieszczad, porastane są przez wiele bardzo rzadko spotykanych, chronionych roślin, przykładowo fiołek dacki, pszeniec biały. Pośród dużych ssaków najliczniej występuje tutaj niedźwiedź brunatny, jeleń karpacki, wilk, żbik. Ryś jest symbolem Bieszczadzkiego Parku Narodowego, należy on jednak do zwierząt niezmiernie rzadkich.

Ustrzyki Dolne, Lesko oraz Zagórz , trzy stare miasteczka rozproszone między wzgórzami na południowy wschód od Sanoka, są swego rodzaju bramą, przez którą wkracza się w polskie Bieszczady. Choć niepozorne, wszystkie mają ciekawą przeszłość, a na odkrycie ich czaru nie wystarczy krótka wizyta.

Najlepszą porą roku do odwiedzenia Bieszczad jest jesień – turystów jest mniej aniżeli latem, a lasy mienią się paletą przepięknych, ciepłych kolorów.

Drewniana cerkiew św. Mikołaja w Hoszowie ma około 60 lat, ale jest prawdziwym majstersztykiem ciesielskiego rzemiosła. Z kolei Zalew Soliński (Jezioro Solińskie) oznacza dla wczasowiczów wspaniałą rekreację – plażowanie, kąpiele, żaglówki, kajaki. Ofertę noclegów nad Zalewem Solińskim znajdziesz tutaj: www.wczasynadjeziorem.pl/bieszczady.

Najbardziej znane bieszczadzkie miejscowości wypoczynkowe to: Solina, Polańczyk, Wetlina, Cisna, Ustrzyki Górne, Zatwarnica.

Sianożęty Noclegi

Sianożęty noclegi

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi

wakacje z dziećmi